В телефонния разговор, състоял се по молба на Москва, руският президент призова президента на САЩ максимално да използва възможностите, с които разполага американската страна, за да не се допусне използване на сила или кръвопролитие в Украйна, съобщи пресслужбата на Кремъл, цитирана от ИТАР-ТАСС и БТА.

От руска страна беше изтъкнато, че протестните акции в Донецк, Луганск, Харков, Славянск и други градове в югоизточна Украйна са резултат от нежеланието и неспособността на ръководството в Киев да взема под внимание интересите на руското и рускоезичното население, посочиха в Кремъл.

"Сегашните украински власти трябва да мислят на първо място как реално да привлекат всички основни политически сили и региони в прозрачния процес на изработване на нова конституция, гарантираща основните права и свободи на гражданите, федеративно устройство на страната и извънблоковия й статус", заявил руският президент.

На твърденията за руска намеса в югоизточна Украйна руският президент отбеляза, че "подобни спекулации се основават на неверна информация", отбеляза пресслужбата на Кремъл.

Барак Обама на свой ред е заявил, че е "силно обезпокоен" от действията на Москва в Украйна, се казва в изявление на Белият дом.

"Президентът изрази силно безпокойство относно подкрепата на руското правителство за действията на въоръжени проруски сепаратисти, които заплашват да подкопаят и дестабилизират правителството на Украйна", се посочва в изявлението, цитирано от Ройтерс и БТА.

"Президентът отбеляза нарастващата политическа и икономическа изолация на Русия в резултат на действията й в Украйна и даде ясно да се разбере, че цената, която Русия вече плаща ще нарасне, ако тези действия продължат", добави Белият дом.

Обама също изтъкнал "необходимостта от разоръжаване на всички нередовни въоръжени сили в страната и настоятелно призовал президента Путин да използва влиянието си върху тези въоръжени проруски групи, за да ги убеди да сложат оръжие", съобщи Франс прес.

Американският президент отново припомнил, че е важно Русия да изтегли войските си от границата с Украйна, за да намали напрежението. Обама отбелязал, че въпреки "реториката" на руските власти украинското правителство е проявило "забележителна сдържаност".

Путин и Обама се договорили да продължат усилията за намиране на пътища за дипломатическо взаимодействие в контекста на ситуацията в Украйна преди планираната за 17 април в Женева четиристранна среща между ЕС, Русия, САЩ и Украйна.


КРЪСТОСАН ОГЪН: Дестабилизира ли Русия ситуацията в Украйна?